Wykrywacze przewodów w ścianach

  Wykrywacze przewodów to narzędzia do lokalizacji instalacji elektrycznej, miedzianych rur, prętów zbrojeniowych i innych znajdujących się w ścianie. Nikogo nie trzeba tłumaczyć, że w czasie wiercenia otworów w ścianie na niedużej głębokości pod kołki rozporowe, czy w trakcie wiercenia otworów przelotowych, nie jest miło jak wiertło SDS max 25 mm przebije nam wiązkę kabli lub uszkodzi rurę z wodą.

Urządzenia do lokalizacji inaczej wykrywacze do przewodów pogrupować można na typowe wykorzystujące układy indukcyjne np. Bosch GMS 120 i zależnie, od jakości i ceny dostajemy towar lepszej lub gorszej klasy. Oraz bardziej innowacyjne bazujące o fale radiowe i detektory tych fal D-Tect 150 lub D-Tect 120, takie narzędzia są przez to w wyższym stopniu precyzyjne. Więcej o instrumentach pomiarowych na - http://domtechnika24.pl/index.php/narzedzia-i-przyrzady-pomiarowe

W przypadku wykrywaczy indukcyjnych powinno się się nauczyć jak działa narzędzie, ważne jest, aby mur był suchy, pozbawiona zanieczyszczeń typu tlenki żelaza. Na nieprecyzyjne pomiary może mieć wpływ elektryczność statyczna powierzchni, można ją nieco zniwelować dotykając na sekundę ręką w bezpośrednim pobliżu miernika by rozładować napięcie statyczne. Analogiczne zaburzenia mogą wywoływać powierzchnie płytek ceramicznych lub tapet przewodzących prąd, bliskość stacji nadawczych, radarów samolotowych i innych, masztów lub kuchenek mikrofalowych. Badanie może być także zakłócony przez otoczenie przyrządów, które wytwarzają silne pola magnetyczne i elektromagnetyczne. Detektor D-Tect 120 sprawdza obszar w zakresie pomiarowym czujnika radarowego. Znalezione zostają wszystkie obiekty do 6 cm pod pow., które są wytworzone z materiału innego niż ściana.

Miernik ma 3 funkcje pracy.

Podstawowa – tryb uniwersalny do większości ścian w budownictwie. Lokalizowane są elementy metalowe, rury z PCV z wodą (lokalizację rur z tworzywa bez wody umożliwia wykrywacz D-Tect 150), przewody elektryczne i kable. Puste przestrzenie w ścianie o średnicy mniejszej niż 2-3 cm nie zostaną wykryte.

Drugi tryb pracy to Beton. To coś dla tych, co wiercą lub tną tarczami diamentowymi w betonie zbrojonym lub litym zagęszczonym betonie, maksymalna głębokość w tym trybie to 12 cm.

Trzeci tryb to konstrukcje prefabrykowane typu ściany gipsowo kartonowe, drewniane. W tej funkcji D-Tect 120 Bosch wykrywa belki drewniane, profile metalowe, przewody elektryczne, rury z tworzywa sztucznego wypełnione wodą, maksymalna głębokość to 6 cm. Ponadto detektor umożliwia precyzyjne lokalizowanie, co zostaje uwidocznione w formie strzałek kierunkowych. Jesteśmy wtedy informowani, z której strony jest środek zlokalizowanego elementu. Przyrząd ma dwa źródła zasilania, bateryjny 4* AA lub na akumulator Bosch 10,8V.